Yıldızname Nedir?

Yıldızname çok eski tarihlerden beri var olduğu bilinen, özellikle Osmanlı Devleti döneminde yaygın bir şekilde uygulanan ve uygulanması esnasında kişinin bazı özel bilgilerine ( adı, soyadı, doğum tarihi, doğum saati, anne adı vb. ) ihtiyaç duyulan bir yorum şeklidir. Bazı insanlar fala benzetse de fal ile asla karıştırılmaması gerekir. Yıldızname hem daha gerçekçi hem de kesin bilgiler vermektedir. Bu özelliğinden dolayı her isteyen yada her ben bakarım diyen bakamaz. Yıldızname kişi için gerçekten önemli olan konuları ya da hayati değer taşıyan durumları ortaya çıkarmaktadır. Tarihi çok eskilere dayanmakta ve günümüzde de uygulanabilmektedir. Ancak önemli olan bakabilecek doğru kişiyi bulmaktır. Bazı hastalıkların çözüm yöntemlerinin bulunabilmesine olanak sağlar ancak bu yönü Yıldızname’nin bir tedavi aracı olduğunu ortaya çıkarmaz. Tedavi için sadece bir araç olarak görev görmektedir. Aynı zamanda ruhsal problemler için de etkisi bulunmaktadır. Bu ruhsal problemlerden bazıları kişinin nazardan etkilenmesi, büyüye maruz kalması, kısmetinin kapanmasıdır. Yine bu noktada da bir yol gösterici olarak görev yapar. Kişi hakkında hem geçmiş hem de gelecek ile ilgili bilgiler sunar ve bakan kişiye Allah vergisi bir özellik olarak verildiğine inanılır.

Yıldızname İle Fal Arasındaki Farklılıklar

Yıldızname günümüzde fal ile karıştırılmaktadır. Bunu yanlış olduğunu söylemek hiç de zor değil çünkü falda tarot kartları, kahve fincanı, kişinin avuç içi çizgileri, bazı özel eşyaları gibi objelere ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak Yıldızname bakılırken herhangi bir objeye ihtiyaç duyulmaz ve çoğunlukla dini ilim ve tecrübelerden yararlanılır. Herhangi bir obje kullanılmadan bakılabilmesi de kişi uzaktayken de bakılabilmesi avantajını doğurur. Bazen insanlar Yıldızname baktırdığını düşünülebilir ancak baktırdıkları sadece basit bir faldır. Yine faldan ayrılan önemli özelliklerinden birisi de Yıldızname bakmanın oldukça zahmetli, tecrübe gerektiren, zor bir uygulamadır. Faldaki gibi çok kısa zaman dilimi içerisinde uygulama sağlanamaz. Yıldızname baktırmak isteyen kişilerin bu durumları iyice kavrayıp falcı adı altında kötü niyetli kişilerin tuzağına düşmemesi gerekir.

Yıldızname Neden Bakılır?

Yıldızname insan hayatındaki kötü gidişi yada oluşumu güzel ve faydalı bir şekilde, çok daha kapsamlı bir onarım hedefleyerek düzeltebilmeyi amaç edinmiştir. Çözüm yolu bulmayı amaçlıyor olması unutulmamalıdır. Hz. Muhammet’in torunu olan imam Cafer Hazretleri’nin nutuk ilminden doğmuş ve cift ilmi ile geliştirilmiştir. Diğer bakım teknikleri arasında son derece güvenilir bir ilim olan Yıldızname uygulanırken işleme dua ile başlanıp yine aynı şekilde dua ile sonlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir